Rezervácia termínu
Fyzio blog 30. October 2023

SM – systém, Špirálna stabilizácia alebo Stabilizačný a mobilizačný systém

Autorom SM-systému je MUDr. Richard Smíšek. SM-systém je systematické cvičenie zamerané na pohybový aparát, a to predovšetkým na chrbticu. Cieľom metódy je dosiahnuť trakciu (natiahnutie) v oblasti medzistavcových platničiek, čo dosiahneme aktiváciou špirálových svalových reťazcov. Správnym prevedením cvikov zlepšujeme stabilitu a mobilitu chrbtice, uvoľňujeme preťažované svaly a posilňujeme tie oslabené. 

 

Samotné cvičenie sa skladá z 11 základných cvikov, od ktorých sa odvíjajú ďalšie modifikácie, a preto je možné využiť cvičenie v rehabilitácii, pri kondičných tréningoch a vrcholových             či rekreačných športovcoch.  

 

SM systém a jeho dôležitosť pre zdravie tela

SM systém je koncepcia v oblasti fyzioterapie a cvičenia, ktorá sa zameriava na posilnenie a stabilizáciu jadra tela, čo zahŕňa svaly trupu a panvového dna. Táto metóda je založená na tom, že silné a stabilné jadro je kľúčovým faktorom pre správne držanie tela, prevenciu bolesti chrbta a zranení, a tiež pre efektívne vykonávanie pohybov a športových aktivít. SM systém sa odlišuje od tradičných cvičebných metód, ktoré sa často zameriavajú na izolované svalové skupiny. Táto metóda sa snaží zapojiť viacero svalových skupín súčasne, predovšetkým tie, ktoré tvoria jadro tela. Naše telo pracuje ako komplexný systém, a preto je dôležité posilniť všetky zložky, ktoré prispievajú k jeho stabilite a pohybu. Pôsobí pri:

  • prevencii bolesti chrbta
  • zlepšení stability a koordinácie pohybov 
  • vylepšení výkonov u športovcov v rôznych športových disciplínach
  • rehabilitácii po zranení

Cvičenie SM-systému je naozaj pre každého, no predovšetkým pre ľudí trpiacich bolesťami chrbta (spôsobené životným štýlom či prácou), herniami disku, skoliózami, chabým držaním tela, bolesťami hlavy, stuhnutím svalov krku, ochabnutým svalstvom chrbta či naopak svoj pohybový aparát extrémne namáhajú (športovci, manuálne profesie). Cvičenie sa využíva aj ako forma prevencie pred bolesťami.  Využite u nás individuálne aj skupinové cvičenie a spoznajte blahodárne účinky SM - systému.

Ak ste začiatočník a SM-systém ste nikdy necvičili, SM-systém cvičíte pravidelne, ale potrebujete si osvojiť techniku, bolo Vám doporučené cvičiť SM-systém, alebo Vám skupina pomôže k pravidelnosti a lepšej motivácii – skupinové cvičenie v našom centre je pravé pre Vás .  

Tešíme sa na Vašu návštevu.

Mgr. Lucia Šurániová fyzioterapeut
© 2022 Winmed centrum
Created by SVKmedia